ERASMUS MOBILNOST U BUGARSKOJ

Dana 13. ožujka 2022. započela je još jedna hrabra, pustolovna, zanimljiva i edukativna mobilnost za Osnovnu školu Petrijanec po projektu "Taking a Learning Journey on the STEAM Train". U Sofiju, glavni grad Bugarske, otputovale su četiri učenice, Julija Vinceković, Paula Novoselec, Magdalena Mihin i Mateja Bogadi u pratnji učiteljica Kristine Špoljar Petrović i Željke Rabuzin. U Bugarskoj smo boravili do 18. ožujka 2022. godine s ciljem da sa školom domaćinom, 108 Secondary School "Nikola Belovezhdov",  i zemljama partnerima, Turskom, Rumunjskom, Italijom i Velikom Britanijom podijelimo primjere dobre prakse iz naše škole kroz prezentacije i radionice, ali i da steknemo nova saznanja i vještine kroz edukativne i zanimljive radionice i predavanja koje su nam pripremili naši srdačni domaćini. Velike pohvale našim učiteljicama Željki Rabuzin i Kristin Špoljar Petrović koje su za sve sudionike mobilnosti održale čak dvije međunarodne radionice na temu uporabe mikrobita u nastavi geografije te izrade vjetrenjača.

Na mobilnosti se uči s osmijehom, učimo na engleskom jeziku, učimo s drugima i od drugih, zajedno smo znatiželjni, zajedno smo obojani, zajedno smo u vodenom balonu, u svemiru, u trećoj dimenziji, a i javnom prijevozu Sofije što je samo kratak epilog edukativnih dana provedenih u školi i u Muzeju pčela na otvorenom i Muzeju tehnologije na zatvorenom.

Posjetili smo i snijegom zabijeljene Koprivšćice, staro bugarsko mjesto smješteno u planinama gdje su domaćini organizirali posjet Kući kruha i prezentaciju kemijskog procesa koji prethodi završnom krušnom proizvodu gdje smo i sami "uprljali" ruke brašnom u manualnom procesu proizvodnje kruha u staroj pekarskoj radionici. Erasmusovci su potom upoznati i s narodnim folklorom i nošnjama Bugarske, a uključili smo se i u učenje nacionalnog bugarskog hora te potom demonstrirali naš narodni ples "Klinček stoji pod oblokom". U Koprivšćici se nalazi i prva bugarska osnovna škola, Škola Ćirila i Metoda, u kojoj je sada smješten Muzej tradicijskog posuđa i namještaja, a u muzejskom prostoru koji je uređen kao nekadašnja učionica, održano je predavanje o povijesti školstva u Bugarskoj.

Posljednji dan mobilnosti uvijek je obilježen sadnjom Erasmus stabla, simbola povezanosti s drugim ljudima i prirodom. Bugarska mobilnost privedena je kraju plesom bugarskog hora te šetnjom predivnim gradom Sofijom. Ovu divnu mobilnost završavamo riječima bugarskog književnika Levskog "Mi smo u vremenu i vrijeme je u nama!" Nakon šest dana provedenih u Bugarskoj vraćamo se u Hrvatsku s prtljagom prepunom novog znanja, novih prijateljstava, uspomena i divnih doživljaja.

objavio: Nikolina Hader   datum: 21. 3. 2022.

« Ožujak 2024 »