„ Pronošenje istine o Domovinskom ratu i Vukovaru – Gradu Heroju!“

Nastavlja se suradnja OŠ Petrijanec s hrvatskim braniteljima na projektu „ Pronošenje  istine o Domovinskom ratu i Vukovaru – Gradu Heroju!“. Branitelji Udruge veterana Domovinskog rata Kluba Petrijanec postavili izložbu banera koji fotografski prate njihov ratni put i premijerno poslušali emisiju „Rane“ školskog radija u kojoj su gostovali.

U prostorima naše škole 11.5.2017. zajedničkim druženjem, kratkim predavanjem i slušanjem radijske emisije priveden je kraju prvi ciklus ovog projekta koji je plod lijepe suradnje između učenika  osmih razreda i učiteljice povijesti Andreje Martinčević. Branitelji su tijekom školske godine više puta posjetili našu školu i nizom predavanja, rasprava i prezentacija te osobnim svjedočenjem pokušali u učenika probuditi svijest o našoj ranijoj povijesti i Domovinskom ratu što su učenici vrlo pozorno slušali, lijepo prihvaćali i zbližili se s njima osjetivši autentičnost njihovih priča, ljudsku toplinu i iskrenost. Potaknulo je to i učenike, polaznike Radijske i dramske družine, Elenu Čokor i Edija Kelemenića da tijekom njihova boravka u školi snime o njima nekoliko priloga za školski radio što je rezultiralo vrlo dirljivom, edukativnom i hrabrom emisijom posvećenom braniteljima našeg zavičaja i Vukovaru – Gradu Heroju koju su učenici predstavili na Državnom LiDraNu i ove godine tijekom boravka u Vukovaru darovali domaćinima. Slušajući stihove Lane Jug posvećene upravo njima, bili su vidljivo dirnuti, a nakon što su po prvi put čuli radijsku emisiju u kojoj su sudjelovali, pokazali su zahvalnost i ponos na djecu koja su im to pripremila u okviru nastave hrvatskoga jezika sa učiteljicom Željkom Rabuzin. Nakon što je učiteljica Andreja sa učenicima ispričala najvažnije događaje i doživljaje vezane uz posjet Vukovaru, branitelji su otvorili izložbu banera i podijelili sa učenicima još nekoliko priča o domoljublju, ratnom stradavanju, žrtvi i prijateljstvu s onima kojih više nema. Prepoznali su među učenicima djecu i unuke svojih suboraca na što su učenici bili silno ponosni. Na kraju ovog svečanog druženja najavljen je nastavak suradnje kako nikada ne bi bilo zaboravljeno ono na čemu je izrasla naša sadašnjost i na čemu valja graditi budućnost svih nas jer samo je jedna domovina.

objavio: Damir Ivančić   datum: 16. 5. 2017.

« Ožujak 2024 »