Pjesma, ples i veselje uz Svjetski dan Roma

Povodom Svjetskog dana Roma 8. travnja, učenici i djelatnici OŠ Petrijanec svečanom su priredbom 4. travnja 2019. obilježili spomendan na romski narod njihovu kulturu i jezik.

Priredbu je otvorio školski zbor s hrvatskom i romskom (Đelem, Đelem - Idem, Idem) himnom, a pridružili su im se učenici romske nacionalnosti iz nižih i viših razreda matične škole i Područne škole Strmec Podravski zajedno sa svojim učiteljicama i vjeroučiteljicom Kristinom Čačić koja je organizirala priredbu. Recitirali su, pjevali, plesali i dijelili palačinke uzvanicima uz pjesme na romskom, engleskom, španjolskom i hrvatskom jeziku, a svečanost je zatvorila i prigodnim govorom pozdravila prisutne ravnateljica OŠ Petrijanec, gđa. Valerija Paljak.

Svečanosti su nazočili i predstavnik Županije, ujedno i predsjednik Županijskog povjerenstva za pitanja Roma, dožupan, gospodin Tomislav Paljak te koordinator Povjerenstva Darko Majhen, viši stručni suradnik za civilno društvo; zatim predstavnica varaždinskog Centra za socijalnu skrb i članica Povjerenstva Lana Remar, načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec te predstavnik Vijeća romske nacionalne manjine za Općinu Petrijanec Eduard Oršoš.

Osnovnu školu Petrijanec zajedno sa PŠ Strmec Podravski pohađa trećina, odnosno oko 150 učenika pripadnika romske nacionalnosti, a uz redovni odgojno-obrazovni program, škola je uključena i u nekoliko projekata koje ostvaruje u suradnji sa Županijom i Ministarstvom znanosti i obrazovanja. U školi se od 2009. provodi i organizira produženi boravak za učenike romske nacionalnosti, a od šk. god. 2018./2019. škola je uz Cesticu i Ludbreg uključena u županijski projekt “Uključivanje učenika romske nacionalne manjine iz Varaždinske županije u odgojno-obrazovni sustav.“ Kako bi ih se što uspješnije integriralo u redovni sustav obrazovanja, za romsku se djecu organizira i dodatni predškolski odgoj uz dvoje odgojitelja tijekom cijele školske godine i pripremna nastava hrvatskog jezika.

Lana Plantak, Lana Šincek, 8.c

UČITELJSKO PISMO PODRŠKE

(pročitala ga je vjeroučiteljica Marina Stolnik)

„Ti si mi važan/važna!!“

Dragi Elvise, Slađana, Dario, Melita, Nevene, Renato…

Ovim pismom želim ti dati podršku i pomoć u tvom daljnjem školovanju. Ne okreći pogled, ne sklanjaj se u stranu jer tvoje je mjesto ovdje s nama. Pokaži mi tko si i otkrit ćemo mnogo toga zajedničkoga. RAZLIKE ĆE NAS TAKO SPAJATI, A NE RAZDVAJATI.

objavio: Aleksandra Damjanić   datum: 8. 4. 2019.