DOMAĆINSTVO ŽUPANIJSKE SMOTRE LIDRANO 2022.

Dana 14. i 15. ožujka 2022. godine Osnovna škola Petrijanec bila je domaćin Županijske smotre LiDraNo 2022. Pod krilaticom „Čitajmo s osmjehom, pišimo s radošću, govorimo sa smjelošću“ ugostili smo 37 škola iz Varaždinske županije, odnosno 98 učenika koji uz predani rad svojih mentora ono najbolje od sebe izražavaju kroz pisanje, govorenje i glumu te razvijaju svoje dječje talente i umjetničke potencijale na pozornici koju im LiDraNo kao Smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva pruža. Okupljenim učenicima, mentorima i ravnateljima obratili su se ravnateljica Osnovne škole Petrijanec Valerija Paljak, predsjednica Provedbenog povjerenstva Županijske smotre, načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec te učiteljica hrvatskog jezika Aleksandra Damjanić, tajnica Županijske smotre LiDraNo.

Danas kada naše društvo teži napretku kroz digitalnu tranziciju te u digitalnim tehnologijama vidi osnovu za dobro društvo, inspirativno je vidjeti da u učenicima još uvijek postoji potreba za izražavanjem kroz govorenje, pisanje, glumu i traženje lijepoga tamo gdje ga ne nalazi baš svatko. To je LiDraNo!

Pred članovima Povjerenstva za novinarski izraz u sastavu Goran Damjanić, Robert Peharda i Igor Čolaković, nije bio nimalo lak zadatak odabrati najbolje radove. Među pristiglim samostalnim novinarskim radovima, za Državu smotru predložili su sljedeće radovi: Gdje je nestao čovjek?, Matej Vitković, II. OŠ Varaždin, mentorica Mirjana Halusek; Amigos para siempre, prijatelji zauvijek, Marta Klaneček, OŠ Petrijanec, mentorica Željka Rabuzin; Život u Fasciklu, Rea Kanižić, OŠ "Vladimir Nazor", Sveti Ilija, mentorica Maja Priher; Na prvoj crti obrane, Petra Galić, OŠ grofa Janka Graškovića, Klenovnik, mentorica Marija Konjević; Znanje leži pod krošnjama, Vanda Vitez, OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice, mentorica Sanja Habek. Pohvaljeni su radovi: Željko je uspio, Julija Vinceković, OŠ Petrijanec, mentorica Željka Rabuzin te Modrice za život, Stephany Težak, OŠ Šemovec, mentorica Marta Vrban. Od prijavljena četiri školska lista iz Osnovne škole "Petar Zrinski", Jalžabet, Osnovne škole Petrijanec, II. osnovne škole Varaždin te Osnovne škole grofa Janka Draškovića, Klenovnik, članovi Povjerenstva za Državnu su smotru predložili sve pristigle uratke.

U kategoriji literarnog stvaralaštva Povjerenstvo u sastavu Mladen Kopjar, Ljubica Ribić i Aleksandar Horvat, sljedeće su radove predložili za Državnu smotru: Dobro došle, ribice!, Tesa Hrnčić, OŠ Petrijanec, mentorica Željka Rabuzin; Prozne hiže, Martina Žuna, PŠ A. G. Matoš, Gornja Voća, mentorica Dubravka Tuđan; Sreća u očima jednog dječaka, Roko Herceg, OŠ Cestica, mentorica Maja Skupnjak; Kad knjige progovore, Iva Plišo, OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice, mentorica Sanja Habek; Ona, ledena, Matej Vitković, II. OŠ Varaždin, mentorica Mirjana Halusek; Jesen diši, Klara Blaži, OŠ Novi Marof, mentorica Ljubica Bešenić; Umjetnički ponedjeljak, Tonka Tkalec, II. OŠ Varaždin, mentorica Maja Šmic. Pohvaljeni su radovi: Gospon Sović, Samanta Herceg, I. OŠ Varaždin, mentorica Ana IlićPriča jednog stabla, Adrian Gerić, OŠ Trnovec, mentor Mihael Novosel; Pot črešnju, Marija Kranjec, OŠ Ljubešćica, mentorica Sanja Horžić.

Među pristiglim radijskim emisijama, Povjerenstvo u sastavu Stjepan Stjepić i Darko Foder, predložili su sljedeća ostvarenja za Državnu smotru: Crvenkapica i tri praščića, Jasmina Bartolec, OŠ Novi Marof, mentorica Sunčica Križan-Kadi; Čitaj, Iva Farkaš i Mila Aralica, I. OŠ Varaždin, mentorica Marija Hublin; Greška, Klara Samoborec, OŠ Šemovec, mentorica Maja Vitković.

Drugi dan Županijske smotre LiDraNo održan je u Kulturnom centru "Ivan Rabuzin" u Novom Marofu gdje su pod svjetlima reflektora predstavljeni pojedinačni scenski nastupi. Okupljene je pozdravila ravnateljica Osnovne škole Petrijanec Valerija Paljak, a Smotru je otvorila zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec.

Od ukupno 18 izvrsnih nastupa, tročlano Povjerenstvo u sastavu Ivan Đuričić, Bojana Barlek i Vesna Torjanac, za Državnu je smotru, a ujedno i za Županovu nagradu, predložilo nastup Lare Vađon, učenice 1. razreda Osnove škole Sveti Đurđ pod mentorstvom učiteljice Snježane Hranić. Predloženi su i nastupi Jana Rendića iz VI. osnovne škole Varaždin pod mentorstvom učiteljice Martine Špičko te nastup Katarine Ivančević iz II. osnovne škole Varaždin pod mentorstvom učiteljice Maje Šmic. Posebnu pohvalu dobio je nastup Eme Štrlek iz Osnovne škole Vidovec pod mentorstvom učiteljice Kristinke Štefan.

Za uspješnu organizaciju i provedbu Županijske smotre LiDraNo na zadovoljstvo svih sudionika zaslužne su učiteljice hrvatskog jezika Željka Rabuzin, Aleksandra Damjanić, Martina Škrinjar i Matea Kovačić, školska knjižničarka Nikolina Hader, učiteljica informatike Mislava Jonjić, učiteljica glazbene kulture i voditeljica zbora Melita Bešvir te učitelj likovne kulture Mihael Bađun pod koordinaciojom ravnateljice Valerije Paljak.

objavio: Nikolina Hader   datum: 16. 3. 2022.