"Posjet učenika osmih razreda Vukovaru" - …da se ne zaboravi…

U organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata i MZOŠ-a učenici osmaši u pratnji učiteljica Cesar, Damjanić, Lončar i Zdelar posjetili su 1. lipnja Vukovar i obišli mjesta koja svjedoče o strašnoj, ali pobjedonosnoj prošlosti naše domovine Hrvatske: postav Memorijalnog centra, Trpinjska cesta, Borovo Selo, Spomen-dom Ovčara i masovna grobnica, Kukuruzni put - Put spasa, Velepromet, Memorijalno groblje žrtava rata, crkva sv. Filipa i Jakova.

U popodnevnim satima posjetili su Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej u kojima su razgledali tragove bogate prošlosti tisućljetne vučedolske kulture, a dojmove su zaokružili penjanjem na vrh 50 m visokog Vukovarskog vodotornja - simbola vječnosti i hrabrosti naroda ovoga prekrasnog grada na obali Dunava.

Ovčara je najveća masovna grobnica nakon Drugog svjetskog rata. Devet stotina trideset i osam bijelih križeva simboliziraju žrtve. U središnjem dijelu groblja veliki je spomenik od patinirane bronce  u sredini kojeg je "zračni križ" i vječni plamen. U Spomen-domu Ovčara ubijen je 261 ranjenik i civil. Jedna od žrtava Ovčare bio je i novinar i ratni izvjestitelj Radio Vukovara Siniša Glavašević. U mračnom prostoru na zidovima smještene su slike s imenima svih 200 žrtava. U dvorištu vukovarskog Veleprometa srpski agresor sredinom rujna 1991. osnovao je prihvatni centar kroz koji je tijekom agresije i okupacije Vukovara prošlo oko 10.000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila. Da se svi ovi strašni zločini ne bi zaboravili, važno je poznavati prošlost svoga naroda, u čemu nam pomažu svjedoci toga vremena – ljudi koji su riskirali svoj život za slobodu.

Sutradan, 2. lipnja, u sklopu projekta "Promicanje istine o Domovinskom ratu", učenike su u školi posjetili dragi nam gosti, branitelji iz lokalne zajednice koji su održali predavanje na temu Domovinskog rata i borbe za obranu Vukovara. Na poziv učiteljice povijesti Andreje Hrženjak i u pratnji učitelja Marka Jurinjaka, gospodin Vladimir Milavec, natporučnik iz redova 7. gardijske brigade, brigadir HV-a Franjo Mušić i pripadnik specijalnih postrojbi hrvatske policije Damir Laljek vlastitim su svjedočanstvima i povijesnim činjenicama zaokružili priču o Vukovaru, priču koja nikad ne smije biti dovršena, priču koja je vrijedan spomen naše prošlosti, naših "zdravih" korijena koje širimo u sadašnjosti, a koje će mladi naraštaji ulagati u budućnost.

Priloženi dokumenti:
V.jpg (93.98 KB)

objavio: Aleksandra Damjanić   datum: 3. 6. 2022.

« Ožujak 2024 »