Sjeverna Makedonija: Community Raises fromUnity

OŠ PETRIJANEC NA ERASMUS MOBILNOST U SJEVERNOJ MAKEDONIJI

Unatoč svim poteškoćama koje u posljednje vrijeme potresaju cijelu Europu, Osnovna škola Petrijanec sudjelovala je od 28. veljače do 4. ožujka 2022. godine na mobilnosti u Sjevernoj Makedoniju po projektu Erasmus + KA 229 „I See You, I Hear You, I Feel You“.

Domaćin nam je bila škola Shkolla Fillore Nikolla Vapcarov Shkup iz Skopja, a na ovom europskom susretu pridružili su nam se i partneri iz Estonije, Turske, Poljske i Španjolske. Na Erasmus mobilnost u glavni grad Sjeverne Makedonije krenuli su učenici Erik Radujković, Emili Posavec, Sara Drvar i David Krobot u pratnji učiteljice njemačkog jezika Marije Majhen i učiteljice geografije Ivane Zdelar.

Tijekom makedonske mobilnosti učenici su pet dana prisustvovali različitim predavanjima i radionicama o bullying-u i cyberbullying-u, odnosno o nasilju koje je prisutno u školskom okruženju i među učenicima. Odrađene aktivnosti potiču učenike da budu hrabriji, da izraze svoje osjećaje i misli te da se ne boje zatražiti pomoć od osoba od povjerenja. Osim predavanja i radionica imali su priliku predstaviti svoju domovinu i osjetiti natjecateljski duh u raznim kvizovima, a sve u duhu tolerancije i uvažavanja drugih kultura, vjera i jezika. Učenici su pritom imali prilike družiti se s vršnjacima iz drugih zemalja te razvijati i jačati jezične kompetencije engleskog jezika.

Slobodno vrijeme proveli smo u razgledavanju prirodnih ljepota Skopja kao što su kanjon Matka, planina Vodno, Ohridsko jezero, brojne kulturne znamenitosti poput muzeja, akvadukta, kula, džamije, rodne kuće Majke Terezije, i zoološkog vrta.

Ovom mobilnošću postali smo bogatiji za brojna nova znanja i iskustva, prijateljstva i predivne makedonske uspomene.