Razmjena učenika u Turskoj

U razdoblju od 23. do 29. veljače 2020. naš je projektni tim bio na mobilnosti za učenike pod nazivom „Priroda zove, čuješ li?“ u gradu Trabzonu u Turskoj. Učenici Aleksandar Jurković, Roko Rukelj, Ivana Jovan i Magdalena Jovan u pratnji koordinatorice projekta učiteljice Jasminke Belščak i učiteljice Marije Majhen učili su osjećati, čuti i vidjeti prirodu oko sebe što donosi mnoge zdravstvene dobrobiti obzirom kako je terapija šumama dobra prilika za smanjenje anksioznosti u životu djece u školi i izvan nje.

Tijekom mobilnosti učenici su sudjelovali u različitim radionicama. Radionica Šumsko kupanje pomaže nam zapamtiti svoje mjesto u mreži odnosa sa svim bićima. Budući da stvara čvrste veze između ljudi i prirodnog okruženja, šumsko kupanje važan je temelj ekološke svijesti i aktivizma. Nadalje, može smanjiti tjeskobu i stres. Na radionici Šumska terapija naučili smo osnove šumske terapije, kako usporiti i uskladiti se s našim osjetilima u prirodi koristeći minute aktivnog slušanja i tišine. Radionica  Stigao sam, prijatelju, ovdje sam uči kako je priroda partner, a ne destinacija za putovanje. Slušajući što nam šuma ima za reći učenici i učitelji su planinarili i naučili tumačiti stanje prirode kroz naša osjetila: ono što vidimo, čujemo i osjećamo. Raspravljali smo o ekološkim problemima, naučili vidjeti i podijeliti iskreno mišljenje o ljudskim postupcima koji uzrokuju štetu u prirodi. Sa šumom ćemo se "sprijateljiti" dok učimo razgovarati sa živom prirodom. Jedna od jednostavnih, a vrlo djelotvornih restorativnih praksa uvježbana je kroz radionicu Sjedeće mjesto. To je jedna od najboljih metoda povezivanja s prirodom, podržava iscjeljenje, njeguje svijest o sebi i drugima, te produbljuje odnose sa svijetom koji je više od čovjeka. Uči naše učenike da primjećuju, obrate pažnju na prirodu i unutarnju mirnoću. Metodom Reciprocitet povećava se svijest o mnogim načinima na koje smo povezani sa svijetom prirode te podržava razvoj odnosa. Tako je jedan od ciljeva ove mobilnosti bio vratiti prirodi nešto za ono što nam je dala. Naše smo učenike naučili da se s poštovanjem ponašaju prema šumi kada ju napuštaju, da prirodu ostave čistom i da ne utječu na nju svojim djelovanjem.

Napravili smo paket aktivnosti za korištenje u školama koji će po završetku projekta biti prezentiran.

« Ožujak 2024 »