Rumunjska: Thinking Outside the Box

17. siječnja 2022. godine započela je mobilnost po projektu "Teaking a Learning Journey on the STEAM Train" u trajanju od pet dana, do 21. siječnja 2022. godine, čiji je domaćin bila škola Scoala Gimnaziala nr.1 Branesti iz Rumunjske. Mobilnosti u Bukureštu prisustvovale su učiteljice matematike Petra Lončar i Tajana Nestić te učiteljica tehničke kulture Kristina Špoljar Petrović, a virtualna mobilnost omogućena je i uz online praćenje na kojem su sudjelovale ravnateljica Valerija Paljak, koordinatorica projekta Jasminka Belščak, zamjenica koordinatorice projekta Ljiljana Mavrek, školska knjižničarka Nikolina Hader te učiteljica geografije Ivana Zdelar. Naši partneri na ovom projektu, uz domaćina Rumunjsku, su još Velika Britanija, Turska, Bugarska i Italija. Po srdačnom dočeku i obilasku škole, održan je susret s gradonačelnikom nakon kojeg je počeo radni dio mobilnosti prepun zanimljivih radionica, edukacija i upoznavanja predivnog grada Bukurešta kojima smo ispunili dane provedene u Rumunjskoj.

Jednu od radionica virtualno je održala i naša učiteljica informatike te koordinatorica projekta Jasminka Belščak, a potom smo uživo sudjelovali na nadasve zanimljivoj radionici 3D printanja. Od ostalih zanimljivih radionica izdvajamo učenje 3D Designing Tools te rad u programima Sketchup, Tinkercad, Bomomo, Happydaric. Izrađivali smo i virtualno se prošetali u programu Vtiliti, virali smo na bubnjevima i drugim instrumentima te skladali razne melodije u programima Buttonbass i Bandlab, a na kraju smo upoznali i aplikacike Thisissand i Weavesilk gdje smo radili različite oblike od pijeska i stvarali zanimljive zrcalne slike. Origami radionicu izrade proricatelja sudbine i tetraedar održala naša učiteljica matematike Tajana Nestić.

Za vrijeme mobilnosti u Bukureštu posjetili smo veoma zanimljiv muzej keramike gdje smo slušali o povijesti nastanka i važnosti izrade keramike na tom području. Kroz radionice učitelji su iskazali svoju kreativnost i izradili brojne keramičke predmete, a jedan predivan sunčani dan iskoristili smo za šetnju Botaničkim vrtom u centru Bukurešta. Posjet muzeju Contemporary Art nas je oduševio! U muzeju su, između ostalih umjetnika, predstavili svoje radove i cijenjeni rumunjski umjetnici Marta Jakobovits i Ion Grigorescu.

Zahvalni smo našim rumunjskim domaćinima na izrazitoj gostoljubivosti i te brojnim novim znanjima i vještinama koje smo stekli na divnoj mobilnosti.