24.32020.

Pozdrav dečki!

Tema na nastavi su geografska otkrića. Pronađite na Internetu pojam Kolumbovo jaje i opišite što to znači.

Također odaberite dvije američke biljke koje su došle u Europu s Kolumbom i njegovim nasljednicima, a smatrate da su te dvije biljke najvažnije za Europljane. Obrazložite zašto ste izabrali baš te dvije biljke.

Znate da smo uvijek na satovima Mladih povjesničara puno razgovarali o dodatnim temama učenoga gradiva, sada ne možemo baš toliko, ali radit ćemo preko Yammera.

Ukoliko imate kakvih pitanja o gradivu, pošaljite mi privatnu poruku na Yammeru. Također tamo pošaljite ovaj današnji zadatak.

Lijep pozdrav

31.3

Za današnji zadatak istražite što je to značilo "Danak u krvi". Također napišite svoje mišljenje zašto su janjičari bili strah i trepet kršćanima.

7.4.

Sigurno ste čuli za tursku seriju koja se prikazivala prije nekoliko godina - Sulejman Veličanstveni. Taj su mu naziv dali Europljani. Vi istražite koji je bio Sulejmanov nadimak u Osmanskome Carstviu. Zatim mi u poruci objasnite zašto je imao takav nadimak.

14.4.

Dosta smo razgovarali o oružju Europljana i oružju koje je dolazilo s Istoka (od Arapa i Osmanlija). Podsjetite se koje su razlike u oružju - npr. izgled mačeva, oklopa/odjeće ratnika i načina borbe Europljana i Osmanlija.

21.4.

Osmansko se Carstvo brzo i snažno širilo. Dijelom je to bilo i zbog provođenja islamizacije. Opišite što j eto islamizacija. Također pojasnite zašto je veliki broj kršćana prelazio na islam nakon što je Osmansko Carstvo pokorilo njihovu državu?

28.4.

Učili ste o reformaciji i o Martinu Lutheru. Do kakve je netrpeljivosti i mržnje došlo između protestanata i katolika u Europi, vidi se pojavom Tridesetogodišnjeg rata. Potražite tko se sukobio, koliko dugo ej trajao rat i tko je pobijedio.

5.5.

O Martinu Lutheru ima puno priča i netočnih informacija.

U članku pročitajte 5 zanimljivih mitova.

19.5.

Francuski kralj Luj XIV. bio je jedan od najosebujnijih vladara novoga vijeka. U njeogovo je vrijeme Francuska bila najmoćnija država Europe, a on je to znao i iskoristiti. Na poveznici pročitajte razne zanimljive informacije o njemu i naučite nešto novo što ne piše u udžbeniku.

26.5.

U vrijeme baroka u Hrvatskoj je djelovao istaknuti i poznati znanstvenik Faust Vrančić. Pronađite na internetu koje je sve izume on osmislio.

« Prosinac 2020 »