Promicanje istine o Domovinskom ratu

U petak 17. studenoga 2023. u našoj je školi u čast Danu sjećanja na žrtve Domovinskog rata, Vukovara i Škabrnje održana svečana promocija brošure Promicanje istine o Domovinskom ratu. Nastala je kao rezultat desetogodišnjeg povijesnog projekta UDVDR Kluba Petrijanec i Sračinec te Ogranka Varaždin, Udruge veterana 7. gardijske brigade „Puma“. Upravo je u OŠ Petrijanec 2013. godine započeo projekt edukacije mladih i širenje istine o ratnim zbivanjima u Vukovaru i okolici tih ratnih godina.

Idejni začetnici projekta i urednici brošure su Krasnodar Kišur i Vladimir Milavec, umirovljeni časnik Hrvatske vojske, tajnik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Kluba Petrijanec. U projektu s njim sudjeluju Franjo Mušić, umirovljeni časnik, Stjepan Jovan, umirovljeni policijski narednik i Damir Laljek, umirovljeni viši policijski narednik.
U edukativnim predavanjima sudjelovalo je više stotina učenika iz desetak škola Varaždinske i Međimurske županije. Odgojno-obrazovni partneri u projektu su ravnatelji škola sudionika projekta, Valerija Paljak, ravnateljica OŠ Petrijanec u kojoj je započeo projekt, učiteljice povijesti Andreja Hrženjak i Branka Pentić te učiteljica hrvatskog jezika Željka Rabuzin, koja je moderirala današnju svečanu promociju. Prigodnom programu koji su pripremili učenici Dramske družine i Školskog zbora prisustvovali su predstavnici braniteljskih udruga iz županije te načelnik Općine Željko Posavec.
Važno je da istinu promiču živi svjedoci ratnih zbivanja, a upravo, kako je gosp. Milavec istaknuo, mali krug zaista velikih ljudi doprinio je ovom važnom projektu za edukacije budućih naraštaja zaslužnom da se istina nikad ne zaboravi. „Narod koji zaboravlja prošlost, slijep ulazi u budućnost.“

objavio: Aleksandra Damjanić   datum: 20. 11. 2023.