SLIJEMANJE TIKVI

Mali domaćini su posjetili OPG Majhen gdje su naučili slijemati tikve, tj. vaditi koštice iz bundeva. Svi su marljivo vadili koštice te shvatili važnost bundeva za prehranu ljudi i životinja.

OPG MORAVEC

Dana 23.10.2023. godine, učenici PŠ Nova Ves su u sklopu godišnjeg projekta R.O.J.C.- održivi razvoj, posjetili OPG Moravec. Obitelj Moravec, koja se bavi uzgojem koza te preradom mlijeka u mliječne proizvode, dočekala je učenike i uvela ih u farmu. Učenici su najprije hranili koze mješavinom žitarica, a zatim sijenom. Nakon toga domaćini su ih uveli u siranu i ukratko upoznali s proizvodnjom mliječnih proizvoda. Budući da je došao kupac, učenici su sudjelovali u točenju mlijeka, lijepljenju etiketa te pakiranju sireva i prodaji. Posjet su završili za stolom gdje su degustirali sireve, kefir i slatkiše. Tako su učenici doživjeli i spoznali duh poduzetništva – od polja do stola.

IZRADA VOĆNE SALATE I KRUHA OD BANANA I JABUKA

Mali domaćini su Uz Dan jabuka radili dvije aktivnosti. Najprije su proučili recept za kruh od banana i jabuka, izvagali namirnice te slijedili upute za izradu kruha i stavili ga peći. Nakon toga su gulili, rezali različito voće te izradili voćnu salatu na bazi jabuke, bez dodanog šećera. Za to vrijeme se ispekao kruh pa su učenici uživali u degustiranju kruha i voćne salate.