Realizirana Škola skijanja za učenike OŠ Petrijanec

Učenici OŠ Petrijanec: Karin Martinec, Matej Drvar, Ivano Patrčević, Antonija Ereiz, Dominik Golubić, Jan Fabijančić, Sandro Požgajec, Domagoj Darabuš, Veronika Levanić, Mateo Kerežija, Ruben Stolnik, Petar Zrinski, Paola Bačan-Dombaj, Marko Drožđek, Jakov Klasić, Jakov Lukačević, jan Sambolec, Gorski Martin, Mia Furjan, Klara Nekoksa, u pratnji učitelja TZK Dubravka Baneka, prof., sudjelovali su u međunarodnoj školi skijanja u Sloveniji na Pohorju.

Sukladno Školskom kurikulumu, a u suradnji sa Smučarskim klubom Ptuj, nastava skijanja održavala se u dva termina. Pri termin je bio od 22.01.2024. do 24.01.2024., a drugi termin od 31.01.2024. do 02.02.2024. Da bi se ovaj međunarodni projekt ostvario stvorena je suradnja s OŠ Cestica, OŠ Vinica i OŠ Sračinec. Sama nastava skijanja provedena je kroz tri dana u tri grupe. Nastava je organizirana u okviru 15 sati. Od 9:00 12:00 provođeno je jutarnje učenje motoričke aktivnosti, od 12:00 do 13:00 učenici i pratitelji imali su pauzu za ručak i odmor, a od 13:00 do 15:00 sati popodnevno usavršavanje jutarnje tehnike. Učenici koji su bili prvi puta na skijanju imali su u programu kretanje i zaustavljanje te prebacivanje težine s noge na nogu u plužnom zavoju na poligonu. Srednja grupa nastavu je imala kroz ponavljanje osnovnih vježbi početničke grupe uz elemente plužnog zavoja u kretanju niz kosinu, kose vožnje u paralelnom stavu s povezivanjem plužnog zavoja, kao i vožnja u koloni. Napredna grupa uvježbavala je zavoj k brijegu, brzo vijuganje kako i osnove paralelnog odnosno carving zavoja. Prema riječima voditelja, nakon provedene škole skijanja učenici i učitelji su izuzetno zadovoljni realizacijom ovog međunarodnog projekta. Ciljevi su postignuti jer su učenici naučili nova znanja i stekli te pospješili svoje skijaške vještine. Učenici nakon provedbe projekta samostalno skijaju te su usvojili tu kineziološku aktivnost. Najviše od svega veseli da učenici, kad nauče skijati, potaknu i svoje roditelje te zajedno odlaze na skijanje.

objavio: Irina Kovačić   datum: 9. 2. 2024.