"Želim voziti bicikl" - sportsko-edukativni biciklistički kamp

U sklopu projekta "Želim voziti bicikl" od 23.06.2020. do 26.06.2020 na prometnicama Općine Vinica, Općine Cestica, Općine Petrijanec i Grada Varaždina održan je sportsko-edukativni biciklistički kamp u organizaciji Biciklističkog akademskog sportskog kluba Vinica za učenike osnovnih škola iz Vinice, Petrijanca, Cestice i VII. OŠ Varaždin.

Kamp je održan u trajanju od četiri dana gdje su učenici usavršavali svoje biciklističko znanje u realnoj prometnoj situaciji. Ishodi kampa koje su svi učenici u potpunosti usvojili su: samostalna i sigurna vožnja bicikla po prometnicama. U realnoj situaciji učenici su naučili: pravilno staviti kacigu na glavu,  samostalno i sigurno uključivanje u promet, prolazak kroz raskrižja, prolazak kroz semafor, vožnju u koloni, vožnju u paru, vožnju preko pruge, vožnju kroz kružni tok prometa, prijelaz preko željezničke pruge, vožnja uz brdo kao i vožnja po travi. Učenici su  također naučili i razliku između vožnje po cestama sa i bez suvremenog kolničkog zastora, vožnju po biciklističkoj traci i biciklističkoj stazi kao i vožnju po državnoj cesti.

Edukacija po danima: prvi dan prometnice općine Vinica, drugi dan prometnice općine Petrijanec, treći dan duga vožnja SS Arboretum Opeka Marčan – Grad Varaždin, četvrti dan prometnice Općine Cestica.

U pratnji učenika bili su i učitelji tjelesne i zdravstvene kulture njihovih škola koji su prošli dodatnu edukaciju u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje: Dubravko Banek, prof., Nikola Sedlar, prof., Predrag Dobrotić, prof. i dr.sc. Branimir Štimec, prof. (autor i voditelj projekta). Za vrijeme kampa  prometna policija  dodatno je educirala učenike, kao i  HAK temeljni autoklub Varaždin  koji je organizirao edukativno predavanje u svojim prostorijama te osigurao okrjepu za sve sudionike kampa. Projekt se realizira uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, Prometne policije, Općine Vinica, Općine Cestica, Općine Petrijanec, Zajednice sportskih udruga Grada Varaždina, Hrvatskog autokluba, Županijskog akademskog sportskog saveza, Stolarije Mesek i Certus sustava.

objavio: Igor Pištelek   datum: 1. 7. 2020.

« Svibanj 2024 »