PROSLAVLJEN DAN ŠKOLE I 50. OBLJETNICA OSMOGODIŠNJEG ŠKOLOVANJA U PETRIJANCU

Svečanost za pamćenje

Dan škole obilježen je nizom svečanosti budući da se ove godine navršava pedeseta obljetnica osmogodišnjeg školovanja u Petrijancu. Bila je to prigoda da se okupi generacija učenika koji su završili svoje osmogodišnje školovanje u školskoj godini 1958./1959. prema novom programu, sa završenih osam razreda.

Svečanosti su započele 19. studenoga športskim aktivnostima učenika naše škole. Priređeni su međurazredni susreti u nogometu, odbojci, graničaru i rukometu. Nakon športskih susreta učenika svoje snage odmjerili su djelatnici škole i roditelji u odbojci. Natjecanja su bila vrlo uzbudljiva s brojnom publikom koja je zdušno bodrila svoje izabranike. Utakmice su protekle u žestokoj, ali fer borbi.

Proslava Dana škole i obilježavanje pedesete obljetnice osmogodišnjeg školovanja nastavljeno je sljedećeg dana svečanom priredbom na kojoj su, uz učenike naše škole, nastupila kulturno – umjetnička društva, skupine i pojedinci s područja općine Petrijanec. U svečanoj atmosferi, u nazočnosti učenika i djelatnika škole, roditelja, gostiju i uzvanika – generacije učenika iz školske godine 1958./1959., njihovih učitelja Dragice Zorković, Franje Bračka te tadašnjeg ravnatelja Anđelka Zorkovića, članova školskog odbora, članova poglavarstva Općine Petrijanec, predsjednika općinskog vijeća Josipa Bačana, općinskog načelnika Vladimira Kurečića, župnika župe Petrijanec Ivana Sakača, izaslanika župana Varaždinske županije te ostalih uzvanika – sudionici priredbe oduševili su publiku svojim izvedbama koje su nazočni često prekidali gromoglasnim pljeskom.

Generacija učenika iz školske godine 1958./59.

Priredbu je otvorio ravnatelj škole Ivan Hudoletnjak koji je pozdravio publiku i goste, govorio o uspjesima učenika naše škole u proteklom razdoblju, a posebno naglasio važnost obrazovanja za mlade i značaj učiteljskog poziva koji je protkan požrtvovnim radom i ljubavlju. Na svečanosti je općinski načelnik Vladimir Kurečić laureatima, generaciji učenika slavljenika dodijelio spomenice. On je u svom govoru naglasio značenje ovog događaja za čitav kraj te istaknuo rezultate brojne generacije učenika koji su u ovoj školi stjecali svoje znanje, nabrojivši samo neke od njih koji su svojim radom i uspjesima stekli ugled ne samo u Hrvatskoj nego i u svijetu.

Zahvaljujući u ime nagrađenih, Anđelko Zorković podsjetio je na povijest obrazovanja u Petrijancu. Kao dobar poznavatelj povijesti Petrijanca on je vrlo plastično rekonstruirao tijek događanja koji su doveli do toga da se u Petrijancu organizira osmogodišnje školovanje koje je u to doba bilo vrlo rijetko, osobito u seoskim sredinama.

Nakon svečane priredbe druženje je nastavljeno na domjenku koje je Općina Petrijanec organizirala u društvenom domu za sve uzvanike, njih 150, uz jelo, piće, glazbu i veselje. Ovogodišnja proslava Dana škole bila je svečanost za pamćenje.

Diana Ljubek, 8. a

objavio: Zdravko Vrtulek   datum: 20. 11. 2009.

« Svibanj 2024 »